1929. aasta märts

Keilas, 2. märtsil 1929

Olid kaua aega päikesepaistesed, kuid külmad ilmad. Täna sajab, tuiskab ja termomeeter tõusis hommikul enne sadu kuni + ½ ºR; nüüd õhtupoolikul on -1ºR. Meil on magamistoas +10ºR. Homme pean Rannamõisa sõitma; ei tea, kuidas küll tee on tänase tuisu järele.

Keilas, 5. märtsil 1929

Pühapäeval 3. märtsil oli esimest korda väike sula, nõnda et õhtul igatahes katustelt tilkus, aga juba eila oli jälle 3-4º külma, täna hommikul kella 10 ajal on -10ºR! Päikesepaistel on muidugi soojem ja hakkab keskpäeval katustelt tilkuma. Rannamõisa metsas tundus pühapäeval juba üsna kevadiselt.

Keilas, 9. märtsil 1929

Eila oli mul väga raske päev. Nagu alati, nõnda sain ka sel ööl enne Tallinnasõitu üksnes rahutult magada. Tallinnas andsin tunnid kella 8-2ni. Siis ruttasin mootorrongile kange lumesaju käes. Mootorrong jäi pool tundi hiljaks – lumetuisu pärast. Kella ½ 4 paiku jõudsin Keila, hobune oli jaamas vastas, ja ma sõitsin ilma söömata Ääsmale lapsi loetama ja vanu inimesi armulauale võtma. Köster oli mul kaasas. Tee oli umbes. Sadas kõik aeg poolsula lund. Ääsmal läks külmaks ja hakkas tuiskama. Meie sõitsime Ääsmale Tuula teed mööda, ei julgenud aga seda teed enam tagasi tulla teekäänakute pärast, mida pimedas väga raske on tähele panna. On ju nüüd öösetel ilma kuuvalgeta õige pime, iseäranis veel siis, kui taevas pilves. Ääsmal võeti meid üsna hästi vastu, s. o. Lasti üsna palju tööd teha ja anti pärast ka hästi süüa. Ääsmal kell 10 õhtul, mis pärast toit ka hästi maitses. Kell ½ 11 õhtul hakkasin köstriga kodupoole sõitma. Tahtsime sõita Jõgisu kaudu. Pärnu maanteel läksime korraga teekallakul ümber ja kukkusime saanist välja, kuid viga ei saanud. Jõgisul, Pärnu maanteelt Keila poole tulema hakates sattusime aga lumehange, kuhu minu hobune pikali jäi. Rakendasime suure vaevaga külma käes hobuse lahti, vedasime saani lumest välja, panime hobuse jälle saani ette ja sõitsime tagasi Pärnu maanteele, sealt Kanamaa ja Vanamõisa kaudu kodupoole. Oli külm, hakkas külm, tuiskas silmi, oli hirm, et jällegi hangedesse sattume, kuid jõudsime õnneks täna hommikul kell ½ 3 kirikumõisa. Küll ma lõdisesin külmast, kui tuppa jõudsin. Toas ei olnud küll ka rohkem kui +10ºR, kuid see tundus siiski ütlemata hea pärast külma käes olemist. Täna oli jällegi ligi 10ºR külma ja tuul kihutas enese ees tuisulund. Küll on ikka tänavu käre talv – see annab ennast kaua mälestada!