Klaasikunstnik Pilvi Ojamaa näitus Cloud Gotland (2017)

Pilvi Ojamaa Harjumaa Muuseumis toimunud näitusel „Cloud Gotland“, sai näha tema aastatel 1965-1992 tehase „Tarbeklaas“ jaoks kavandatud loomingut.

Näitusel eksponeeritud tarbeklaas pakub äratundmisrõõmu ilmselt paljudele. Seda eelkõige erimõõduliste ja –vormiliste joogiklaaside näol, millest midagi omal ajal peaaegu igas kodus kasutati. Eesti klaasidisaini klassikasse kuuluvad joogiklaaside komplektid „Mi“ 1966 ja „Re“ 1966, konjakiklaasid „Trips Traps Trull“ 1967, veiniklaasid „Juta“ 1971, serviisid „Elle“ 1978 ja „Sandra“ 1987 ning lauanõude komplekt „Adam“ 1990. Niisiis tasub praegugi oma kodune klaasikogu üle vaadata ja näituse abiga saab Pilvi Ojamaa loomingu hulka kuuluvate esemete nimedki teada.

Eesti Klaasikunstnike Ühenduse auliige Pilvi Ojamaa lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1956. aastal ja diplomitööna valmis graveeritud kristallkarikas „Võimlejad“. Tööd alustas noor kunstnik Leningradi Kunstilise Klaasi tehases graveerija ja kunstnikuna. Pärast paariaastast tööstuses töötamise kogemust jätkas Ojamaa tehases „Flora“ ning aastal 1965 sai temast peaaegu kolmekümneks aastaks tehase „Tarbeklaas“ kunstnik-disainer, kes kujundas silmapaistva osa nii tehase toodangust kui ka kogu selleaegse perioodi kohaliku klaasidisaini olemusest.

Tööstustoodangule disainilahenduste väljatöötamise kõrval on Pilvi Ojamaa loonud unikaalseid üksikvorme ja esinenud tarbekunstinäitustel. Graveerimistehnika on kunstnikule jäänud üheks hingelähedasemaks väljendusviisiks ning eesti klaasikunsti tähtteoste hulka kuuluvad vaasid „Vaikus“ 1973, „Lennule“ 1994, „Pääsenud“ 1999, „Laine loomine 2002, „Elaan“ 2006 ja „Lendstart“ 2008.

Miks on Pilvi Ojamaa oma näituse pealkirjaks valinud „Cloud Gotland“, jäägu igaühele endale nuputada.