Kirik keset küla. 500 aastat reformatsioonist

Alustades 1517. aastal puhkenud murrangulistest sündmustest Saksamaal, ulatudes läbi sajandite Eesti Vabariigi ja nõukogudeaegse kirikuelu kirjeldamiseni; „Kirik keset küla“ on haarav ülevaade luterlusega kaasnenud poliitilistest, kultuurilistest ja religioossetest muutustest. Reformatsiooni ja luteri kiriku ajaloo kõrval tuuakse välja ka kiriku roll inimeste igapäevaelus, seda nii minevikus kui tänapäeval.

Sajanditevanuste trükiste kõrval (1739. aastal trükitud esimene eestikeelne Piibel, 1779. aastast pärinev jutluseraamat ja 1693. aastast pärinev lauluraamat) eksponeeritakse näitusel Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistooriumi Arhiivist, Keila Miikaeli kogudusest ja erakogudest pärit unikaalseid esemeid ja fotosid. Uudistada saab 109 aasta vanust surnuraami, kohtukulli, ristimis-ja leerikleite, vaimulike ametirõivaid, armulauakarikaid ja ristimisvaagnaid. Tutvuda saab ka põnevate dokumentaalkaadritega nii kodu- kui ka välis-Eestist.

„Kirik keset küla“ avatud Harjumaa Muuseumis 20.05.2017-6.01.2018

Näituse autor: Priit Rohtmets
Tekstide autorid: Inna Jürjo, Aivar Põldvee, Juhan Kreem, Priit Rohtmets
Kujundajad: Getter Vahar, Jürgen Ermel
Näituse meeskond: Marek Roots, Janis Tobreluts, Ann Aaresild, Riine Kallas, Mall Siniveer, Liis Serk

Näitust toetavad: EELK Miikaeli Kogudus, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, Eesti Kirikute Nõukogu, Keila linn, Eesti Kultuurkapital, Rahvusarhiiv, Teadus-ja Haridusministeerium, Siseministeerium, Harjumaa Muuseum