Kirst

Näitusel „Kirst“ võis näha kirst-kohvrit, mis reisis Olga Amanda Leinemanni teekaaslasena rongiga Peterburist Eestisse
1914. aastal. Jõudes Keila raudteejaama jätkus kohvri ja tema omaniku teekond juba hobuvankris, mis viis nad Harju-Risti Kirikküla Olga peretallu.

Puidust ja metallist ning seest polsterdatud kohvris oli lugematu hulk käsitööna valminud esemeid: särgid ja püksid, lipsud ja kraed, pluusid ja aluspesu – kõik need ajad on Olga Leinemanni usina töö tulemus. Eriti tähelepanuväärsed on peenelt tikitud pluusid ja aluspesu.

Olga Amanda Leinemann sündis 1894. a. Harjumaal, Padise vallas Harju-Ristil. Aastail 1910-1914 elas ta Peterburis Vassili saarel, õppides käsitööd ja töötades arsti perekonnas lapsehoidjana, Tema tütar Maimu meenutab, et ema tegeles käsitööga teenimaks raha jalgratta soetamiseks, mis tollal oli väga kallis.

33-aastaselt abiellus Olga rätsep Kristjan Blumbergiga. koos mehega kolisid nad Rummule, mis sellel ajal oli väga kena ja sõbralik alev. Rummul pidasid kauplust ning hiljem ka väikeleivatööstust. 1955. aasta juulikuus tabas perekonda õnnetus: nende maja ja pagarikoda põlesid maha. Tules hävis suurem osa varandusest, dokumentidest, fotodest ning ka Olga jalgratas, mille ta ostis käsitööga teenitud raha eest. Kuid kirst ja paljud Peterburis valminud asjad jäid alles.

Kirstu koos ema käsitöödega andis 2003.aastal Harjumaa Muuseumile üle Olga tütar Maimu Viil, kes elab Keilas.