Meelespeaõis ja kaheksakand 2. Esiemade kootud ja tikitud tekid erakogudest. (2014-2015)

Harjumaa Muuseum tegi 2013. aasta kevadel üleskutse teada anda kodudes leiduvatest vanadest kootud ja tikitud tekkidest. Kohale toodi 38 tekki, millest sai uhke näitus. Kogu ettevõtmine andis tunnistust, et mitmed tekiomanikud hakkasid varasemast enam väärtustama oma perekonnas säilinud vanu esemeid ning neid senisest paremini hooldama ja säilitama. Lisaks ka oma perekonna ja suguvõsa ajalugu uurima. Tekke toodi näituse ajal juurdegi. Kõik see, koos näitusele osaks saanud suure huviga, sillutas teed uuele väljapanekule.

Seekordsel näitusel on väljas 33 tekki seitsmeteistkümnelt lahkelt omanikult. Paremini säilinud erksavärvilised eksemplarid annavad tunnistust autorite julgest värvimeelest ning kõik tekid muidugi nende tegijate kudumis- ja tikkimislustist. Mõlemad näitused on kummardus meie esiemade ilumeelele ja käsitööoskusele ning töökusele ja loomerõõmule. Samuti ka kummardus tekiomanikele-pärandihoidjatele, kes enda käes olevat rikkust on osanud alles hoida ja seda näitusel jagavad: Guido Eesmaa, Mare Haab, Mare Kolk, Külvi Kuusk, Egle Kõrvas, Evelin Kärner, Alar Mik, Tiiu Mäe, Tõnu Parmakson, Kersti Pent, Anu Pitka, Anu Randmaa, Ülle Rink, Eve Selisaar, Mari Tampuu, Elvi Trass ja Lia Vensel.

Taas aitasid materjale, tehnikaid ja mustreid uurida ning tekke kirjeldada Silja Nõu ja Lembe Maria Sihvre Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust. Tekkide seisukorda hindas Marike Laht Eesti Vabaõhumuuseumist.

Näituse koostasid Riine Kallas, Marike Laht, Silja Nõu ja Lembe Maria Sihvre. Näitus valmis tänu Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali toetusele.

Teemalaupäevad 2015

31. jaanuaril kell 12-15
Varbla kihelkonna tikitud tekid, 2013. ja 2014. aasta välitööd – Piret Tiismaa
Etnograafilised mõjutused Eesti moekunstnike loomingus läbi aastakümnete – Anne Metsis, Eesti Moekunstnike Ühendus
Näitus “Eestlane olla …” Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs – Anu Hint, Eesti Moekunstnike Ühendus
Eesti tikand Vene Riikliku Muuseumi kogus Peterburis – Lembe Maria Sihvre, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit

28. veebruaril kell 12-15
Tikitud tekid Hanila Muuseumi kogus – Liivi Vainu, Hanila Muuseum
Harjumaa põimevaipade kompositsioonilised tüübid 19. sajandist 20. sajandi esimesel pooleni – Karin Vetsa, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit

21. märtsil kell 12-15
Praktiliste oskuste õpituba. Lihtsamad töövõtted vanade tekkide puhastamiseks ja hooldamiseks – Marike Laht, Eesti Vabaõhumuuseum.

2018. aastal avaldas Harjumaa Muuseumi ka kahe kahe näituse koondkataloogi.