Pakrilaste kallisvara (2015-2016)

Aastal 2013 annetati muuseumile üks Pakri seelik. Aasta lõpus oli erakogudest pärit pulma- ja saanitekkide näitusel samast perekonnast kaks rikkaliku lilltikandiga tekki. Need olid tikitud Pakri seelikutele. Seelikud olid õmblusest lahti harutatud, nende kurrud olid veel õrnalt märgata ja alumiste äärte pleekinud tikandiread osaliselt säilinud. Kõigi seelikute päritolu ja tegija kohta oli annetaja Linda Viia ema mälestuste põhjal pisut infot olemas, kuid juurde küsida polnud paraku enam võimalik.

Seelikute napi loo peale sai plaani võetud Pakri saarte rannarootslastega kohtumine. Nendega, kes on saartel sündinud ja seal oma lapsepõlve veetnud, kuni nad oma kodudest lahkuma sunniti ning 1940-ndatel aastatel Rootsi põgenesid. Muuseumi soov mälestusi koguda ja uusi fotosid leida sai kuhjaga täidetud ning ühest kohtumisest sai mitu. Meile näidati kiiduväärt täpsusega kirjeldatud arvukaid fotosid ning imetlusväärselt hästi alles hoitud niplispitse ja rõivaid. Kõige selle krooniks annetati hulgaliselt esemeid Harjumaa Muuseumi kogusse. Muuseumi jaoks on see hindamatu väärtus – kallisvara, millega on kaasas pärijate tugev isiklik ja emotsionaalne side.

Seda kõike ei raatsinud kohe hoidla seinte vahele paigutada. Seetõttu seadsime kokku näituse, mis toob külastajateni ühe osa Suur-Pakri ja Väike-Pakri saarte rannarootslastest ning nende elust. Valminud näitusega meenutame ka 80 aasta möödumist Pakri muuseumi avamisest Väike-Pakril 1935. aasta 11. augustil.

Harjumaa Muuseum tänab südamest usalduse, koostöö ja annetuste eest Vihterpalu tüdrukut Linda Viia`t ning Pakri poisse Endel Enggröni, Arnold Lindgreni, Einar Mihlbergi ja Nils Sjöbergi koos Gun Pellaga. Südamlik tänu Rootsi Hariduse Seltsi Rannarootslaste Kultuuriühingu juhatusele ja Margareta Hammermanile ning nõustajatele Marike Laht`ile Eesti Vabaõhumuuseumist, Silja Nõule ja Lembe Maria Sihvrele Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ning Priit Halbergile.

Näitus valmis tänu Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali ning Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Rahvusarhiivi rahvuskaaslaste programmi toetusele.

Näituse kuraator ja kujundaja Riine Kallas. 

Töörühm: Ann Aaresild, Riine Kallas ja Mall Siniveer. 

Tõlge inglise ja rootsi keelde: Avatar OÜ.

Rannarootslaste käsitöötraditsioone tutvustati käsitöö mentorkoolitustel. Rannarootslaste etnograafilised kasukad  ja rannarootslaste kudumid .

 

2017. aastal võitis näitus Eesti Muuseumide Festivali Narvas näituste võistlusel esikoha