Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmüts. (2017)

Näituse idee sai alguse ühe Harjumaa Muuseumi kogus oleva pottmütsi kaunist graafilise mustriga voodrikangast. Paari aasta pärast viis juhus Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning muuseumitöötajate töösõidul Peterburi muuseumidesse kokku peakatete valmistaja Maret Lehisega. Maret oli Viljandi Kultuuriakadeemias teinud oma magistritöö pottmütsidest ja nõustus näituse juures kaasa lööma. Kulus veel paar aastat ning eelmise aasta novembris sai tegevus hoo sisse ja tulemus on huviliste ees.

Põhja-Eesti naise rahvarõivaste juurde 19. sajandil lahutamatult kuulunud pottmütse on näitusel kokku 70. Esindatud on Harjumaa kõik kihelkonnad, lisaks ajalooliselt sinna kuulunud Hageri, Juuru ja Rapla. Ülevaate saab pottmütside kujunemisest, tehnoloogilistest- ja kaunistamisvõtetest, kandmistraditsioonidest ning mütsi erinevatest nimetustest.

Eksponeeritud pottmütsid on Harjuma Muuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi, Mahtra Talurahvamuuseumi, Pärnu Muuseumi ja Eesti Vabaõhumuuseumi kogudest ning mõned ka erakogudest. Enamus on valmistatud erksavärvilistest ja lillemustrilistest siidkangastest. Nendele lisaks on ka kuldbrokaadist ja kardpitsiga, lilltikandiga, nn kallissitsist ning ühevärvilisest siidist ja pealetrükitud mustritega eksemplare.

Kogu pottmütsi-iluduste värvikülluse näitamise juures annavad hoidlatest välja toodud algupärased esemed loodetavasti inspiratsiooniks ja eeskujuks rahvarõivahuvilistele, rahvarõivaste tegijatele ja tellijatele. Teemalaupäevad toimusid 1. ja 8. aprillil.

Südamlik tänu Maret Lehisele, Marike Lahtile, Silja Nõule, Lembe Maria Sihvrele ja Peeter Sihvrele, muuseumidele, Aave Nurmele, Helme Salumaale ja Tiina Vikatile.

Pottmütsid: Eesti Rahva Muuseum, Harjumaa Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Mahtra Talurahvamuuseum, Pärnu Muuseum, erakogud.
Fotode ja maalide digikoopiad: Eesti Rahva Muuseum, Harjumaa Muuseum ja Eesti Kunstimuuseum.

Kuraator ja kujundaja – Riine Kallas.
Tekstid – Maret Lehis ja Riine Kallas.
Konsultandid – Marike Laht Sihtasutusest Eesti Vabaõhumuuseum, Silja Nõu ja Lembe Maria Sihvre Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust.
Ekspositsiooni ehitus: Peeter Sihvre.

Näituse koostamist toetas Eesti Kultuurkapital.