Vääna mõisaproua heegelpitsid. (2012)

Eksponeeritud on ajalooline pitsiproovide kogu ning pitsiproovide järgi möödunud aastal heegeldatud pitsid ja õmmeldud ajaloohõngulised esemed.
19. veebruaril 2012 toimub samas avalik üritus tähistamaks legendaarse Vääna mõisaproua Pauline Luise von Stackelbergi 200. sünniaastapäeva.

2010/2011. aasta talvel kogunes Keilas Pitsiklubi – 12 naist –, kes otsustasid legendi kohaselt Vääna mõisaprouale kuulunud heegelpitside mustrid üles joonistada ning pitse järgi heegeldada. Originaalpitse oli 38, millest heegeldati 34 pitsi. Tegevuse eesmärgiks oli raamatu väljaandmine, milles oleks kajastatud nii pitsimustrid isetegijaile kui ka ajalooaineline materjal legendaarse mõisa ja seal elanud mõisarahva kohta. Raamatu piltidelt leiduvaid esemeid saab näitusel originaalkujul näha ning välja on pandud ka unikaalsed pitsiproovid.

Vääna mõisaproua Pauline Luise von Stackelberg (1812-1866) oli Vääna-kandi külakoolide käivitaja. Muuhulgas õpetas ta talutüdrukutele heegeldamist, tõi linnast materjale ja mustreid ning vahendas tellimusi linna peenemalt seltskonnalt. Talupoistele õpetas proua õlgkübarate punumist, mis olid samuti linna peenema seltskonna hulgas populaarsed.

Näituse koostas Heli Nurger