Märtsikuu museaaliks otsustasime esitleda Minnit.

1928. aastal lõi USA filmirežissöör Walt Disney Miki Hiire tegelaskuju, kes saavutas tohutu populaarsuse. Mikile loodi ka kaaslane Minni.

Esimest korda astus paar üles 15. mail 1928 esilinastunud tummfilmis „Miki hullumeelne lennusõit“. Samal aastal valminud „Aurulaev Willie“, mida südikas hiireke juhtis, oli esimene sünkroniseeritud heliga animafilm maailmas.
Film inspireeris Soome-rootsi heliloojat Georg Malmsténi looma laulu „Miki merehädas“, mis sai tuntuks ka Soome lahe lõunakaldal. Eestikeelsed sõnad kirjutas ajakirjanik Jüri Remmelgas ning selle kandis ette populaarne laulja Artur Rinne 1939. aastal. https://www.youtube.com/watch?v=Qzh0ZOTtShs
Kuigi hiljem Malmstén eitas oma tegelaskuju sugulust Miki hiirega, on selge, et see nii ei olnud.

Eestis ilmus Miki Hiire pilt 1930. aastatel kommipaberitele, saapamäärde karbikestele, levima hakkasid vineerist saetud Miki hüpiknukud. Populaarse laulu tuules kerkis Miki hiire kuju Haapsalu randa, oma välimuselt oli ta sarnane Disney tegelasega. Elsa Stahlbergi tantsustuudio lapsed Valgas esitasid mikihiirteks kostümeerituna tantsunumbreid.

Nõukogude ajal tuli Miki limonaad ja joogiklaasid Miki pildiga.

1990. aastatel sai Keila vanim lasteaed endale nimeks Miki.

1930. aastatest pärineb ka Harjumaa Muuseumi kogusse kuuluv Minni, kes on legendi järgi tehtud Pahkla külas Hageri kihelkonnas. Nuku valmistaja pole meile teada. Samuti ei tea me, kas ta oli ainueksemplar või oli tal on veel kaaslasi teiste koomiksitegelaste näol. See kõik vajab veel uurimist.

https://www.muis.ee/museaalview/345383

Pilt: Elena Viirlaid
Tekst: Reet Pius