KURSUSED

RAHVARIIDEKURSUS

Rahvarõivaste valmistamise kursus Harjumaa Muuseumis*

Koolituse eesmärk: Rahvarõivatraditsiooni alalhoidmine ja jätkamine. Oma paikkonna rahvarõivaste ajaloo tundmaõppimine ja rahvarõiva üksik-esemete valmistamisvõtete omandamine. Kursus toetab “Tekstiilkäsitööline, tase 5” Rahvarõivaste valmistaja spetsialiseerumise kutse taotlemist ning vastab nimetatud kutsestandardi kompetentsile B.2.11 Rahvarõivaste valmistamine.

Õpiväljundid, koolituse läbinu:

 • tunneb oma paikkonna rahvarõivaste eripärasid
 • oskab otsida teavet rahvarõivaste kohta
 • oskab koostada originaaleseme kirjelduse ja tööjoonise, määrata tehnoloogilised töövõtted, mõõdud, materjalid, värvitoonid
 • oskab rahvarõivakomplekti valmistamiseks vajalikke töövõtteid

Eeltingimused kursustel osalemiseks puuduvad, kuid soovituslik on eelnev kokkupuude rahvarõivaste ja käsitööga.

Õppekava maht: 360 akadeemilist tundi auditoorset tööd, u 300h iseseisvat tööd
Õppeaeg:  algusega veebruar 2022 ning 18 nädalavahetust
Planeeritud toimumisajad: 19.02-20.02, 05.03.-06.03, 19.03.-20.03, 9.04-10.04, 14.05.-15.05, 17.09.-18.09, 15.10.-16.10, 19.11.-20.11, 10.12-11.12.

2023 kuupäevad: 21.01-22.01, 18.02.-19.02, 18.03.-19.03, 15.04-16.04, 20.05.-21.05, Kell 10-17

Õppekava kokkuvõte:

 • töö muuseumis originaalesemete ja arhiividega
 • rahvarõivastele spetsiifiliste lõigete tegemise õppimine
 • rahvarõivakostüümi valmistamiseks vajalike tehnikate õppimine: erinevad võtted vööde ja paelte tegemiseks, tikandid jne
 • rahvarõivakostüümi juurde kuuluvate esemete valmistamine
 • loengud erinevate paikkondade rahvarõivastest
 • uurimustöö vormistamine: omavalmistatud rahvarõivakostüümi allikate ja tegemise kirjeldus, sh tehnilised võtted, töö käik, joonised ja materjalide proovid

Õppetöö vorm: loengud, seminarid, rühmatöö erinevate tehnikate ja võtete õppimisel, individuaaltunnid, iseseisev töö (praktiline töö toimub vajadusel kahes grupis)

Koolitajate kvalifikatsioon: vastavalt teemale ajaloolase või etnoloogi, rõivakonstruktori, käsitöömeistri või käsitööõpetaja kvalifikatsioon, praktiline töökogemus õpetatavas valdkonnas ja täiskasvanute koolitamise kogemus

Õpetajad: Silja Nõu, Maret Lehis, Lembe Maria Sihvre, Reet Piiri, Anu Pink, Merli Mänd, Kadi Vingisaar ning lisaks külalisõpetajad.

Lõpetamise tingimus: koolitus loetakse lõpetatuks pärast õppekava täitmist ja lõputöö esitlust, milleks on oma valmistatud rahvarõivakostüüm koos lisanditega ja kirjalik muuseumimaterjalidel põhinev lõputöö.

Hindamiskriteeriumid: rahvarõivakostüüm on valmistatud museaalide (või museaaliga võrdsustava ajaloolise väärtusega, kuid erakogus asuva eseme) järgi ja sobib kostüümi kandjale.
Lõpetamisel antav dokument: koolituse läbimisel ja lõpetamise tingimuste täitmisel antakse osalejale Harjumaa Muuseumi poolt tunnistus koolituse läbimise kohta. 
Toimumise ajad: 19. ja 20. veebruar, 05. ja 06. märts, 19. ja 20. märts, 9. ja 10. aprill, 14. ja 15. mai, 17. ja 18. september, 15. ja 16. oktoober, 19. ja 20. november, 10. ja 11. detsember
2023 kuupäevad: 21.01-22.01, 18.02.-19.02, 18.03.-19.03, 15.04-16.04, 20.05.-21.05, Kell 10-17
Grupi suurus: 15-25 inimest
Toimumiskoht: Harjumaa Muuseumi pärandkultuuri õppeklass – Linnuse 9, Keila
Osalustasu: 850€
Registreerumine: saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee.
Lõplikult kinnitatakse koht grupis peale koolituslepingu sõlmimist ning esimese semestri koolitusraha tasumist.

* Õppekava koostamisel on toetutud Rahvakultuuri Keskuse õppekavale “Rahvarõivaste valmistajate kool Eesti Rahva Muuseumis”.

TIKKIMISKURSUS

Tanude/särkide või käiste tikkimiskursus

Alates 27. septembrist 2021 toimub Harjumaa Muuseumis rahvarõivaste käiste-särkide ja tanude tikkimiskursus, juhendajaks Silja Nõu.

Kursusele on oodatud kõik, kellel just need esemed rahvarõivaste komplektist puudu või vajavad uuendamist.
Kursusel osalejal peab olema kindel soov, mis piirkonna käised, tanu või särk tikkimisele tuleb. Registreerumisel palume see ära märkida.


Esimesel kokkusaamisel tegeleme mustri joonistamisega kalkale, edasi riidele kandmisega.
Paneme kopeeritud tikandi tikkimisraami ning harjutame pisteid.
Järgmistel kokkusaamistel lahendame kodus tikkimisel tekkinud probleeme vastavalt vajadusele.
NB! – kursusega on võimalik liituda ka jooksvalt.

Kursusel vaja minevad materjalid:
Käiste, tanu või särgi riie (peab olema märjaks kastetud ja triigitud), riiet võiks olla rohkem, et jaguks ka proovitikandi jaoks.
Kalka mustri joonistamiseks*
Peene joonega vildikas*
Joonlaud, kolmnurk. pliiats ja kustukumm.
Nööpnõelad
Tikkimisraam
Proovitöö tikkimiseks lõngad, nõel, sõrmkübar.
Käiste tikkimiseks vaja minevat suurt tikkimisraami saab tellida kohapeal.

Toimub: 
Kursuse hind: 
Grupi suurus 5-10 inimest
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee – kindlasti täpsustada, mida soovitakse valmistada.
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.

*Olemas koha peal, kuid siiski hea ise omada.

POTTMÜTSIKURSUS

Pottmütsikursus

18.sajandi teisel poolel hakati Põhja- ja Lääne-Eestis kandma uhkeid värvilisi pott- ja kabimütse. Mood juurdus nii tugevalt, et need peakatted olid kasutusel 19. sajandi lõpuni, kohati isegi veel 20. sajandi alguseski. Aja jooksul kadusid tanud ja pärjad Põhja-Eestis täielikult ning pottmütse hakkasid lisaks naistele kandma ka neiud. Moe muutudes 19. sajandi lõpul pottmütside valmistamine lõppes.

Kursuse käigus on võimalik valmistada endale sobiv pott- või kabimüts ning tutvuda nende kandmisviisidega.

Juhendaja Maret Lehis on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvusliku käsitöö eriala, 2003. aastal Tartu Ülikooli ärijuhtimise diplomiõppe ning 2013. aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõppe. Alates aastast 2002 tegutseb ta eraettevõtjana. Tema juhitava OÜ Pileum`i tegevusaladeks on peakatted ning rahvuslik tekstiil – valmistatakse muuhulgas ajaloolisi peakatteid, rahvarõivaid, seelikukangaid, erinevaid tekstiilseid vöid.

Kursuse maht: 16 akadeemilist tundi
Grupi suurus 8-10 inimest
Kursuse hind: 90€, lisaks tuleb arvestada materjalide kuluga umbes 15€ eest.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee.
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.


NIPLIPITS

Niplispitsi algkursus

Niplispits on üks kaunemaid, samas ka aeganõudvamaid käsitööliike. Euroopas sai niplispits alguse 16. sajandil, Eestisse jõudis see ilmselt 17. sajandi lõpus. Eestis on niplispitsi läbi sajandite kasutatud eelkõige rahvarõivaste kaunistamiseks. 

Kursusest osavõtja saab ülevaate niplispitsi ajaloost, õpib selgeks põhilised töövõtted ning mustri ja tehnilise joonise lugemise ning niplab mõned lihtsamad pitsid.

Töövahendid: Kursuse jaoks on vajalikud: niplispitsi padi, 20 paari pulki (40 tk), nööpnõelad. Vahendite puudumisest palume aegsasti teada anda.

Juhendaja: niplispitsimeister Priit Halberg.
Toimumine: Soovi korral võtta ühendust rahvaroivas@hmk.ee
Osavõtutasu 
Maht: 28 akadeemilist tundi                                                                                                                                                  Grupi suurus: 8-12 inimest

Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreeri  rahvaroivas@hmk.ee

KANGAKUDUMINE

Kangakudumise kursus

Rahvariie on ilus ja populaarne ka pärast suurt juubelipidu. Eriti väärtuslikuks muudab rõivakomplekti ehe käsitöö ja miks siis mitte kududa ise ka vajalikud kangad. 

Kursusel koob igal õppija endale telgedel triibu- või ruuduseeliku, kaapotkleidi, sõba või suurräti kanga. Aitame materjale valida ja hankida ning lõime teljele panna, samuti oleme abiks kudumisel tekkivate küsimuste puhul. Kõik vajalikud töövahendid on olemas meie õppeklassis.

Juhendaja Maret Lehis on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvusliku käsitöö eriala, 2003. aastal Tartu Ülikooli ärijuhtimise diplomiõppe ning 2013. aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõppe. Alates aastast 2002 tegutseb ta eraettevõtjana. Tema juhitava OÜ Pileum`i tegevusaladeks on peakatted ning rahvuslik tekstiil – valmistatakse muuhulgas ajaloolisi peakatteid, rahvarõivaid, seelikukangaid, erinevaid tekstiilseid vöid.  

Juhendaja: Marju Kullerkupp
Grupi suurus 8-10 inimest
Kursuse hind: 95€, lisaks tuleb arvestada materjalide kuluga.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee 

Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Liituda saab ka jooksvalt.
Kui oskad juba kududa, aga endal telgi pole, siis vaata ka meie teljerendi võimalusi.

KIRIVÖÖ

Kirivöö kudumine

Naise rahvariiete juurde kuuluv oluline osa on kirivöö – see toetas selga ja hoidis paigal seelikut.

Kursusel seame üles lõime ja õpime vööd kuduma. Kõik vajalikud materjalid ja töövahendid on saadaval lisatasu eest koha peal.

Juhendaja Maret Lehis on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvusliku käsitöö eriala, 2003. aastal Tartu Ülikooli ärijuhtimise diplomiõppe ning 2013. aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistriõppe. Alates aastast 2002 tegutseb ta eraettevõtjana. Tema juhitava OÜ Pileum`i tegevusaladeks on peakatted ning rahvuslik tekstiil – valmistatakse muuhulgas ajaloolisi peakatteid, rahvarõivaid, seelikukangaid, erinevaid tekstiilseid vöid.

Toimumine: 26-27.11 kell 10-17
Maht: 16 akadeemilist tundi
Grupi suurus 6-8 inimest
Kursuse hind:
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

HEEGELDAMINE

Heegeldamise algkursus

Heegeldamise algkursus on mõeldud käsitööhuvilistele, kes heegeldamisega siiamaani kokku puutunud ei ole. Kursus sobib ka neile, kes soovivad heegeldamise algtõed uuesti meelde tuletada, et selle imetoreda harrastusega taas tegelema hakata.

Alustame täiesti algusest. Räägime töövahenditest ja materjalidest. Saame selgeks heegeldamise tingmärgid, mustrite lugemise ja silmuste arvutamise. Heegeldame erinevaid silmuseid ja mustreid ning ühendame motiive. Teeme nuppe ja heegeldame pitse. Pika heegelnõela abil avastame tuniistehnika saladusi. Kõik kursusel osalejad saavad kaasa koos joonistega kirjalikud tööjuhendid.  Heegeldamise algkursus kestab 20 akadeemilist tundi. Kohtume esmaspäeva õhtuti viiel korral (a` 4 akadeemilist tundi).

Kursust juhendab käsitöömeister ja koolitaja Aivi Tamm.

Koolitajast: Olen käsitöömeister, -ettevõtja ja -koolitaja. Õpetan Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis tekstiilkäsitöö erialal õppijatele heegeldamist, õmblemist ning lapitehnikat. Olen Eesti Lapitöö Seltsi liige. Minu elu on alati olnud täis õmblemist, tikkimist, kudumist ja heegeldamist. Käsitööd olen õppinud Tallinna Pedagoogika Ülikoolis tööõpetuse õpetaja erialal (2a) ning Olustvere TMK-s tekstiilkäsitöö erialal. Lisaks olen end pidevalt täiendanud erinevatel käsitöö- ja kunstikursustel. Olen Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kultuuripärandi loovrakenduste magister. Teen oma tööd armastuse ja suure pühendumisega. Toredate kohtumisteni!

Toimumisaeg: 
Lisainfo: aivi@aada.ee, tel 527 5551
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

SUKA KUDUMINE

Suka kudumine

See kursus on teile, kes hoidsite vardaid viimati käes põhikoolis ja teie soov on kududa tore sukapaar endale või oma lähedasele.

Kursusel tutvute:

 • Silmuskudumise traditsioonidega Eestis
 • Töövahendite ja materjalidega
 • Silmuskudumise tehnoloogiate ja tingmärkidega
 • Ohutute ja ergonoomiliste töövõtetega *Teete tööproove ja koote meelepärase eseme

Kaasa võtke: 

 • 2 komplekti sukavardaid nr 1,75 või 2,0 (hea valik kaupluses Karnaluks – K.A. Hermanni 1, Tallinn)
 • valget villast lõnga (8/2 või 6/2) 50g
 • paberit-pliiatsit märkmete tegemiseks ja rõõmus meel.

Head töövahendid on investeering (addi, Prym). Hoiduge Pony varrastest!

Toimumise aeg: 
Juhendaja: Kaie Kulper

Maksumus: 
Grupi suurus: 10 inimest
Registreerimisel vajalik: isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerimine aadressil : rahvaroivas@hmk.ee

SÄRKIDE/KÄISTE ÕMBLEMISE KURSUS

Särkide/käiste õmblemise kursus

Kursusel lõikame ja õmbleme valmis särgid ja käised. Kui soovid tikitud käiseid valmistada, siis tikitud detailid peaksid olema eelnevalt valmis tehtud. Kuid kui soov käiseid valmistada on suur, saad esialgu õmmelda ka tikandita käiseid, mida igapäevaselt või rahvusliku esemena kanda.

Võimalusel valmistame särgid arhailise lõike järgi, kuid vajadusel ka kohandame baaslõikest.

Kursusel osaleja oskab hiljem töövõtteid, mida saab ka mujal esemetel valmistada – kurrutamine, voltimine, erinevad ühendusõmblused, pitsi kinnitamine jne.

Õmblusoskus ei ole oluline, kuna paljud õmblused tehakse käsitsi. Kuid õmblusmasinat karta siiski ei tasu. Vajadusel tuleb õmblusmasinad osalejal ise kaasa võtta.

Kursuse hind ei sisalda valmistamiseks vajaminevaid materjale.

Toimub: Kevadel 2023, kuupäevad selgumisel
Juhendaja: Merli Mänd
Kursuse hind: 
Grupi suurus 5-7 inimest
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

MUHU PÄTTIDE TIKKIMINE

Muhu pättide tikkimine

Õpime tikkima erinevaid lilli Muhu moodi (karikakar, rukkilill, murtud süda, meelespea, roos, moon, maasikas, viljapead ja nende lillede lehed). Tutvume erinevate võimalustega kuidas mustrit kangale kanda. Selgeks õpitud lilledest joonistame päti* mustri ja tikime lõpuks valmis päris oma Muhu päti pealsed*.

Kaasa võtta õhem must villane riie, väike tikkimisraam, villaseid värvilisi peeneid tikkimislõngu, erineva jämedusega tikkimisnõelu, käärid, sõrmkübar, naaskel, kalka, pliiats, pastapliiats ja korrektuurpliiats.

Esimesel tunnil alustame karikakra tikkimisega. Tikkimiseks sobivaid lõngu saab õpetajalt ka osta.

Kursus toimub kolmapäeva õhtuti Harjumaa Muuseumi pärimuskultuuri õppeklassis.

Käime koos kuus kolmapäeva õhtut.

Juhendaja: Silja Nõu

Kursuse maksumus 
Grupi suurus 5-10 inimest 

 *Pätt Muhu keeles = tikitud suss
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerimiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

MUHU PÄTTIDE ÕMBLEMINE

Muhu päti õmblemise kursus

Kursus esimesel tunnil teeme olemasolevale päti liistule sobiva paberist lõike, lõikame riidest päti pealse ja voodri välja. Koduseks tööks jääb voodri ja pealse kokku õmblemine.

Teisel korral kinnitame naeltega vooderdatud  pealse liistule, õmbleme tallavoodri pealse külge ja kolmandal korral lõikame välja nahast talla alustame talla kinni õmblemisega.

Kursusel osalejal võivad olla päti pealsed tikitud või mõnel muul viisil kaunistatud.  Võib ka seelikuriidest pätid õmmelda.

Kaasa võtta päti pealse riie, linane riie voodriks, vildist vahetallad, õmblusniit (kahte värvi),  teksaniit (talla kinni õmblemiseks), õmblusnõelad, (ka naha õmblemise nõel) kalka (lõike joonistamiseks) ja päti liist (oma jala suurune.)

Päti liiste saab ka tellida kursuse juhendajalt. Palume seda teha kohe kui kursusele registreerite.

Paar puidust liistu paar  maksab 50 eurot.

Toimumise aeg: 
Juhendaja: Silja Nõu
Maksumus: 
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerimine aadressil: rahvaroivas@hmk.ee

TIKKIMINE ALGAJATELE

Tikkimine algajatele

Tikkimine on kanga või mõne muu materjali nõela ja niidiga kaunistamise kunst. Käsitsi tikkimine on aega- ja vaevanõudev töö, kuid tulemus on seda väärt.

Komme kasutada riiete kaunistamiseks tikandit algas ajast, mil inimene hakkas riideid kandma. Tikkimist kui kunstivormi tuntakse juba rauaajast – inimene avastas, et saab kasutada lõnga nahatükkide riieteks ühendamiseks. Sealt edasi loomuliku jätkena leidis ta, et sama lõnga saab kasutada kaunistamiseks. Lisaks kasutati värvilisi helmeid, kivikesi ja luid tikandi veelgi huvitavamaks muutmiseks. Tikitud riideid peeti ka rikkuse sümboliks. Sageli on leitud mitmeid tähtsaid ajaloolisi sündmusi kangale tikituna.

Tikkimiseks kasutatakse mitmesuguseid alusmaterjale – puuvillast, villast, trikood, tülli, kuid tikkida saab ka vilti ja nahka.

Esimeses tunnis tutvustatakse ka töövahendeid. Neil, kellel on tikkimisraam olemas, võib selle kaasa võtta. Teisi vajaminevaid materjale saab osta õpetaja käest.

Õpime erinevaid pisteid – tikkpiste, varspiste, aedpiste, sämppiste, madalpiste, sidepiste, mähkpiste, hääbepiste, sõlmpiste ja tutvume erinevate tikandiliikidega nagu lilltikand, arhailine tikand, geomeetriline tikand jne.

Kursuse lõpetanu teab tikkimise põhitõdesid teab ja eristab tikkimise erinevaid pisteid ning tikandiliike oskab oma märkmete põhjal tikkida erinevaid pisteid.

Juhendaja: Lembe Maria Sihvre
Toimub: 26.09, 10.10, 31.10, 14.11, 5.12. Kell 18-21
Kursuse hind: 
Grupi suurus 5-10 inimest
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

RAHVUSLIKE PAELTE PUNUMINE

Rahvuslike paelte punumine

Rahvarõivakomplekt ei valmi kuidagi ilma paelteta, olgu selleks siis vardakoti pael, tolmupael seelikule, kaaruspael kuuele/ kampsunile või säärepael sukkadele. Samuti on punutud pael tore kingitus sõbrale.

Paelapunumiseks kohtume õppeklassis kahel korral.

Õpime punuma erinevaid paelu, mis on meie rahvatraditsioonis kasutatud ja räägime sinna juurde ka nende olulisusest.
Teeme väikesed tööproovid ja alustame päris paela punumist.

Sama oluline kui pael on ka paela kaunistamine, õpime tegema erinevaid paelte kaunistusi – punume ja teeme tutte ning kinnitame need paelte külge.

Kursusel osalemine ei eelda varasemat paelapunumise oskust, igaühele leiame sobiva keerukusega paela tegemiseks.

Töövahendid: kui sul on kolme või kahekordset lõnga võta see kaasa, kui endal kodus pole materjali saab sobivad lõngad osta juhendajalt.

Juhendaja: Kadi Vingisaar
Toimub: 
Kursuse hind: 
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

SITSIJAKI ÕMBLEMINE

SITSJAKI VALMISTAMISE KURSUS  

Sitsjakk on levinud rahvariiete juures pigem kui tööriie. Seepärast on nad tavaliselt veidi vabama taljega ja veidi lühema varrukaga. 

Kõige levinum on kindlasti Kihnus kantav jakk, mis on kaunistatud siis väikeste kolmnurksete tippudega. Kuid säilinud on veel mõned jakid erinevates muuseumites. Kui soovitud piirkonnas säilinud ei ole, siis saab valmistada rahvusliku jaki. 

Tänapäeval on sitsjakki mugav kanda ka igapäevaselt ja kasvõi teksadega. Jakk valmistatakse puuvillasest kirjust riidest, muster on enamasti tumedal või punakal taustal väikese lillemustriga. Jaki lõike valmistame baaslõikest, kohandame ta oma mõõtude järgi ümber ja seejärel lõikame kangast jaki välja. 

Osalejatega teeme läbi kihnu sitsjakkidele omapäraste tippude valmistamise. Õmblusoskus otseselt ei ole oluline, tähtsam on huvi ja tahe osaleda ja õppida juurde midagi uut. 

Kursuse jooksul kasutame ka õmblusmasinat, see tuleks osalejal endal kaasa võtta. Kursuse hind ei sisalda vajaminevaid materjale.

Juhendaja: Reet Kapp
Toimub:  8-9.10, 12-13.11. Kell 10-17
Kursuse hind: 
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

KINDA KUDUMINE

Kinda kudumine

See kursus on teile, kes hoidsite vardaid viimati käes põhikoolis ja teie soov on kududa tore kindapaar endale või oma lähedasele.

Kursusel tutvute:

 • Silmuskudumise traditsioonidega Eestis
 • Töövahendite ja materjalidega
 • Silmuskudumise tehnoloogiate ja tingmärkidega
 • Ohutute ja ergonoomiliste töövõtetega *Teete tööproove ja koote meelepärase eseme

Kaasa võtke: 

2 komplekti sukavardaid nr 1,75 või 2,0 (hea valik kaupluses Karnaluks – K.A. Hermanni 1, Tallinn), valget villast lõnga (8/2 või 6/2) 50g, paberit-pliiatsit märkmete tegemiseks ja rõõmus meel. Head töövahendid on investeering (addi, Prym). Hoiduge Pony varrastest!

Toimumise aeg: 12.10, 19.10, 9.11, 30.11, 7.12. Kell 18-21
Juhendaja: Kristi Everst
Maksumus: 
Grupi suurus: 10 inimest
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerimine aadressil : rahvaroivas@hmk.ee

KAAPOTKLEIDI ÕMBLEMINE

Kaapotkleidi õmblemine

I osa Kaapotkleit ja tema lõige on tugevalt mõjutatud krinoliinkleitidest, mida kandis kõrgem seltskond hilisrokokoo ajastul.
Eestis valmistati kaapotkleite peamiselt kodukootud põikitriibulisest või ruudulisest linasest, villasest, poolvillasest kangast.
Enim olid need levinud Lääne-Virumaal ja Järvamaal, kuid kandus ka Lääne-Eestisse.
Kostüümile on iseloomulik liibuv taljejoon, kuid seelikuosa on tihedalt kurrutatud või volditud, lisaks kurrutatud või volditud varrukad. Kursusel osaleja saab oskuse, kuidas baaslõikest kohandada lõiget enda mõõtudele vastavaks. Lisaks õmbleme läbi pihaosa (teisest kangast).

Kaapotkleidi II osas asume õmblema õige lõikega ja päris kangast, II osa on pärast kangakudumist ilmselt kevadel. Kursuse lõpuks valmib kaapotkleidi mulaaž ja selgub kanga täpsem kogus, kui soovid selle vahepeal kududa ise telgedel.
Õmblusoskus varasemast ei ole oluline, tähtis on suur tahe oma kätega midagi valmistada ning õmblusmasinat ei tasu ka karta. Õmblusmasinad tuleks osalejatel endil kaasa võtta, ning osalejate piirarv saab olema 6.
Kursuse hind ei sisalda valmistamiseks vajaminevaid materjale.

Juhendaja: Merli Mänd
Toimub: Kursus alustab 2023 kevadel. Kuupäevad selgumisel
Kursuse hind: 
Registreerimisel vajalik isikukood, nimi ning e-maili aadress.
Registreerumiseks saata e-kiri aadressile rahvaroivas@hmk.ee

RAHVARÕIVA NÕUANDEPÄEVAD

17.09 Loeng “Värvid rahvariietes”. Harjumaa Muuseumi raamatukogus kell 11.00
 
15.10 Loeng tekstiilide hoidmisest ja nende kahjustuste eest kaitsmisest. Harjumaa Muuseumi raamatukogus kell 11.00