Harjumaa rahvariided läbi aja

Harjumaa kuulub Põhja-Eesti rahvariiete rühma, kuhu kuuluvad ka veel Järva- ja Virumaa. Selle rahvarõivarühma kandmise lõunapiir langeb kokku Eestimaa ja Liivimaa vahelise piiriga. Põhja-Eesti rahvarõivarühm oli vastuvõtlik mitmetele uuendustele võrreldes Lõuna-Eesti rahvarõivarühmaga. Kõige iseloomustavamaks jooneks sellele alale on naiste ülikonnas esinevad käised ning omalaadne lillornament. Samuti on selle ala iseärasuseks 19. sajandil naistel levinud piduliku riietusega pottmütsi kandmine (vahetas välja riidest tanu). Põhja-Eestis levis naistel varem kui mujal pikitriibuline seelik ja nii naistel kui meestel kujunesid üsna üldiseks sinist värvi ülerõivad.

Näituse “Harjumaa rahvariided läbi aja” eesmärk on näidata Harjumaa rahvarõivaste ilu, variatiivsust ja arengut läbi aja, eriti nendes kohtades, kus on ühest kihelkonnast õnnestunud kokku panna rohkem kui üks komplekt. Teine eesmärk on näidata selgelt, mille põhjal komplektid kokku on pandud.

 

Koostajad: Marike Laht, Maret Lehis, Silja Nõu, Lembe Maria Sihvre, Annika Tiko

Tekstid ja kujundus: Annika Tiko

Täname: Eesti Ajaloomuuseum, Mahtra Talurahvamuuseum, Pärnu Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Okupatsioonide muuseum, MTÜ Rahvarõivas, OÜ Pileum, OU Kodukäsitöö, OÜ Tigetikker, Anne Ummalas, Gitta Truus, Liis ja Roland Burk, Eve Jakobson, Meeli Lõiv, Agnes Prits, Juta Pauk, Annely Sootla, Ülle Tomingas, Siiri Teivejõe, Aili Lillemets

Abijõud: MTÜ Rahvarõivas, Juta Pauk, German Lebedev, Gea Mossin, Külli Kõrs, Mall Siniveer, Taavi Koppel